Digər yaşayış məntəqələri |
Daşınmaz əmlakın icbari sığortası daşınmaz əmlakın yanğın və ya digər hadisələr nəticəsində zədələnməsi, məhv olması, yaxud hər hansi formada itkisi ilə bağlı dəyən zərərin əvəzinin ödənilməsi məqsədi ilə tətbiq edilir. Göstərilən məqsədlər üçün hüquqi və fiziki şəxslərə məxsus tikililərin, yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinin, yaşayış evləri və binalarının, mənzillərin, habelə siyahısı müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyənləşdirilən dövlət əmlakının sığortası icbaridir. |
| Qeyd 2: |
Aşağıdakılar icbari sığortaya cəlb olunmur:
|
| Qeyd 3: |
Yaşayış binalarının, yaşayış evlərinin və mənzillərin icbari sığortası onların konstruktiv elementlərinə, otaqlarına, o cümlədən şüşələr də daxil olmaqla qapı və pəncərə konstruksiyalarına, su, kanalizasiya və qaz təchizatına, habelə istilik sisteminə aid borulara, rabitə, elektrik və digər naqillərinə, bəzək elementlərinə, o cümlədən bütün növ xarici, yaxud daxili mala və suvaq işlərinə, divar, tavan və döşəməyə dəyən zərərlərə təminat verir. |
| Qeyd 4: | Daşınmaz əmlakın aşağıdakı hallar nəticəsində zədələnməsi, məhv olması, yaxud hər hansı digər formada itkisi sığorta hadisəsi hesab olunur:
| Qeyd 5: |
Qanunvericilikdə nəzərdə tutulanlardan əlavə risklər üzrə sığorta təminatları tərəflər arasında bağlanan könüllü sığorta müqaviləsi əsasında müəyyən edilə bilər. |
| Qeyd 6: |
Aşağıdakı hallarda əmlakın zədələnməsi, məhv olması və yaxud hər hansı formada itkisi sığorta hadisəsi hesab olunmur:

Note 1: Compulsory insurance of immovable property is applied for the purpose of compensating for damage caused by damage, destruction, or loss of immovable property as a result of fire or other events. For the stated purposes, the insurance of buildings belonging to legal and natural persons, residential and non-residential areas, residential houses and buildings, and apartments, as well as the list of state property determined by the relevant executive authority is mandatory.
Note 2:
The following are not covered by compulsory insurance:
Note 3: Compulsory insurance of residential buildings, residential houses and apartments covers their structural elements, rooms, including door and window structures, including glass, water, sewerage and gas supply, as well as heating system pipes, communication, electric and other wires, decorative elements, o including all types of external or internal trowel and plaster works, wall, ceiling and floor damages.
Note 4: Damage, destruction, or any other form of loss of immovable property as a result of the following circumstances is considered an insured event:
Note 5: Insurance coverage for risks in addition to those stipulated in the legislation can be determined on the basis of a voluntary insurance contract concluded between the parties.
Note 6: Damage, destruction, or loss of property in the following cases is not considered an insured event: