Səyyar “ASAN qatar” fevralın 1-dən vətəndaşlara xidmət göstərəcək
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığı əsasında “ASAN xidmət” mərkəzlərinin olmadığı regionlarda vətəndaşların dövlət xidmətləri ilə təmin edilməsi üçün müasir texniki avadanlıqla təchiz olunmuş səyyar “ASAN qatar” konsepsiyası reallaşdırılıb.
Səyyar “ASAN qatar”ları ölkəmizdə geniş dəmiryolu şəbəkəsi, mövcud infrastruktur, kommunikasiya xətləri və ən müasir texnologiyalardan istifadə edərək yerlərdə vətəndaşlara xidmət göstərməyi nəzərdə tutur. Belə ki, “ASAN qatar” növbəli qaydada ölkədə bütün istiqamətlərdə hərəkət edərək əvvəlcədən təyin olunan yerdə dayanacaq və əhaliyə xidmət göstərəcək.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin İnformasiya təminatı şöbəsinin müdiri Anar Hüseynov jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, fevral ayının 1-dən etibarən ilk olaraq Səyyar “ASAN qatar” vasitəsilə Qazax rayonunda sakinlərə 15 gün müddətində səyyar formada xidmət göstəriləcək. Xidmətlər 4 dövlət orqanı (Ədliyyə Nazirliyi, Daxili İşlər Nazirliyi, Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi) tərəfindən təqdim olunacaq.
Qeyd edək ki, Səyyar “ASAN qatar” gözləmə zalı, laboratoriya, xidmət zalı, əməkdaşların istirahət kupeləri olmaqla 4 vaqondan ibarətdir.
Xatırladaq ki, bu günədək “ASAN xidmət” mərkəzlərinin təsis edilmədiyi regionlardakı əhaliyə xidmətlərin çatdırılması və onların mərkəzlərə gəlmədən xidmətlərdən yararlanması üçün zəruri müasir texnoloji avadanlıqlarla təchiz edilən irihəcmli 10 xüsusi avtobuslar səyyar formada əhaliyə xidmət göstərir. Məqsəd dövlət xidmətlərinin vətəndaşlar üçün daha rahat, yeni və innovativ üsullarla əlçatanlığını təmin etmək və region sakinlərinin məmnunluğuna nail olmaqdır.

Mobile “ASAN train” will be serving from February 1
In accordance with the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, the concept of "ASAN train", equipped with modern technical equipment, was provided to provide citizens with state services in the regions where “ASAN service” centers do not function.
Mobile "ASAN trains" are intended to serve citizens in the country using a wide railway network, existing infrastructure, communication lines and most modern technologies. Thus, “ASAN train” will move in all directions in the country and serve the population in a predetermined location.
Anar Huseynov, head of the Information Provision Department of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, told journalists that starting from February 1, the first mobile services will be provided to residents in the Gazakh region via mobile "ASAN train" for duration 15 days. The services will be provided by 4 state bodies (Ministry of Justice, Ministry of Interior, State Committee on Property Issues, Ministry of Labor and Social Protection).
Moreover, Mobile "ASAN train" consists of 4 wagons, waiting room, laboratory, service hall, rest room of employees.
Should note that there are 10 special buses, equipped with the necessary modern technologies to deliver the services to the population in the regions where “ASAN service” centers have not been established. The goal is to ensure public services to citizens in more comfortable, new and innovative ways and to satisfy citizens’ satisfaction.