Özbəkistan, Seneqal, Misir və Qambiya rəsmiləri “ASAN xidmət”də
Özbəkistan Respublikasının ali təhsil, elm və innovasiya nazirinin müşaviri Bobur Raximov, Seneqalın Dövlət İdarəçiliyi və Dövlət Xidmətlərində İslahatlar Nazirliyinin Aparat rəhbəri Hahmadou Bamba, Misirin kommunikasiya və informasiya texnologiyaları nazirinin baş müşaviri Hoda Baraka və Qambiyanın Dövlət Xidmətləri, İnzibati İslahatlar və Siyasi Koordinasiya Nazirliyinin daimi katibi Pateh Jah "ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Qonaqlar 14 noyabr 2024-cü il tarixində Bakıda “Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası”nın Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası COP29 çərçivəsində “ASAN xidmət”in təşkil etdiyi Yaşıl Qabaqcıl İdarəetmə üzrə Nazirlər Forumunda iştirak məqsədilə ölkəmizə səfər ediblər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov qonaqlara Dövlət Agentliyinin müxtəlif fəaliyyət istiqamətləri, o cümlədən Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü əsasında yaradılmış “ASAN xidmət” mərkəzləri və sosial innovasiyalar istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verib.
Qonaqlar “ASAN xidmət” mərkəzlərinin fəaliyyətinin, burada tətbiq olunan innovativ yeniliklərin onlarda yüksək təəssürat yaratdığını və sözügedən təcrübənin öyrənilməsində maraqlı olduqlarını bildiriblər.
Özbəkistan tərəfi ilə keçirilən görüşdə Dövlət Agentliyinin “İnnovasiyalar Mərkəzi” ilə Özbəkistanın Ali Təhsil, Elm və İnnovasiyalar Nazirliyinin nəzdindəki “Yaşnobad” innovasiyalar texnoparkı arasında 2022-ci ilin 15 dekabr tarixində imzalanmış Anlaşma Memorandumunun implementasiyası çərçivəsində nəzərdə tutulan tədbirlər, birgə fəaliyyət planları, startap və akselerasiya sahələrində qarşılıqlı təcrübə proqramları müzakirə edilib.
Misir tərəfi ilə keçirilən görüşdə isə mümkün əməkdaşlıq perspektivlərinin qurulması məqsədilə anlaşma memorandumunun imzalanması istiqamətində ilkin razılığa gəlinib.
Rəsmilər “INNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi, Səyyar ASAN xidmət, "ABAD" publik hüquqi şəxsin fəaliyyəti ilə də tanış olublar.

Officials from Uzbekistan, Senegal, Egypt, and Gambia at “ASAN service”.
The Adviser Bobur Rakhimov the Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan, Hahmadou Bamba, the Head of the Office of the Ministry of Public Administration and Reform of Senegal, Hoda Baraka, the Senior Advisor to the Minister of Communication and Information Technology of Egypt and Pateh Jah the Permanent Secretary of the Ministry of Public Services, Administrative Reforms, and Political Coordination of Gambia, familiarized themselves with the activities of the “ASAN service” center.
The guests visited our country to participate in the Ministerial Forum on Green Advanced Governance, organized by “ASAN service” within the framework of the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change - (COP 29) which is held in Baku on November 14, 2024.
The guests expressed that the activities of the “ASAN service” centers and the innovative practices implemented there made a powerful impression on them. They also indicated their interest in learning from this experience.
During the meeting with the Uzbek side, discussions focused on the implementation of the Memorandum of Understanding (MoU) signed on December 15, 2022, between the State Agency’s Innovation Center and Uzbekistan's “Yashnabad” innovation techno park, under the Ministry of Higher Education, Science and Innovation. The discussions covered planned activities, joint action plans, and mutual experience programs in the fields of startups and acceleration.
In the meeting with the Egyptian side, an initial agreement was reached on signing a memorandum of understanding to establish potential cooperation prospects.
The officials were also acquainted with information about the activities of the “INNOLAND - Incubation and Acceleration Center”, “Mobile ASAN service”, “ABAD” public legal entity.