"ASAN xidmət" kollektivi Ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini yad edib
10 may 2024-cü il tarixi ölkəmizdə müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, görkəmli dövlət xadimi, xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümü kimi qeyd olunur.
Bu münasibətlə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin kollektivi tərəfindən Fəxri Xiyabanda Heydər Əliyevin xatirəsi ehtiramla yad edilib, ulu öndərin məzarı ziyarət edilib və gül dəstələri qoyulub.
Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi ehtiramla anılıb, məzarı üzərinə gül dəstələri qoyulub.

May 10, 2024, marks the 101st anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the architect and founder of independent Azerbaijan, and an eminent statesman, celebrated nationwide
May 10, 2024, marks the 101st anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the architect and founder of independent Azerbaijan, and an eminent statesman, celebrated nationwide.
To commemorate this occasion, the team of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan honored the memory of Heydar Aliyev at the Alley of Honor. The team visited his grave, paying their respects and laying floral tributes.
The memory of the prominent ophthalmologist and academician, Zarifa Aliyeva, was also honored, with flowers laid on her grave.