"ASAN xidmət" əməkdaşlarının andiçmə mərasimi keçirilib
Bu münasibətlə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyində dövlət qulluqçularının andiçmə mərasimi baş tutub.
Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev Dövlət qulluqçularının təltif edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən təltif olunanlar sırasında Dövlət Agentliyinin Aparat rəhbəri Fuad Qarayev də var.
Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov əlamətdar hadisə münasibətilə əməkdaşlara təbriklərini çatdırıb, onlara bu məsuliyyətli və qürurlu yolda uğurlar arzulayıb.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və tabeliyində olan "ASAN xidmət" mərkəzlərində inzibati vəzifələr üzrə ilk dəfə daimi dövlət qulluğuna qəbul edilən  58 dövlət qulluqçusu and içib.

Swearing-in Ceremony Held for “ASAN Service” Employees
Professional Holiday of Civil Servants is celebrated in our country on June 23, every year. In this occasion, a solemn swearing-in ceremony for civil servants was held at the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
It was noted during the event that President Ilham Aliyev had signed an Order on awarding civil servants. Among those honored with an award in accordance with this Order is Fuad Garayev, Head of the Office of the State Agency.
Jeyhun Salmanov, Deputy Chairman of the State Agency, congratulated the employees on this significant occasion and wished them success in their honorable and responsible endeavors.
During the ceremony, 58 civil servants, who were recently appointed to permanent administrative positions within the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and its subordinate “ASAN Service” centers, took the oath of office.