“ASAN xidmət”də 12 milyon müraciət qeydə alınıb
Baham Adaları Birliyinin vətəndaşı və “ADA” Universitetinin tələbəsi olan Cordan Haçesonun “ASAN xidmət” mərkəzinə müraciəti 12 000 000-cu olaraq qeydə alınıb.
Cordan “ASAN xidmət” mərkəzinə, Daxili İşlər Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən məhkumluq barədə arayışların verilməsi xidməti ilə bağlı müraciət edib.
Qeyd edək ki, bu sənəd hazırda Azərbaycanda “ADA” Universitetində təhsil alan Cordan Haçesona üçüncü ölkəyə səfər etməsi ilə bağlı lazım olub.
Belə ki, bir çox dövlətlərin daxili qanunvericiliyinə əsasən, həmin ölkədə yaşamaq icazəsinin alınması, əmək fəaliyyəti ilə məşğul olunması, təhsil alınması kimi hallarda əcnəbi şəxsdən uzun müddət yaşadığı ölkədə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib-edilməməsi ilə bağlı arayış tələb olunur.
Oktyabrın 20-də Bakı şəhərində yerləşən 5 saylı “ASAN xidmət” mərkəzində müvafiq arayış Cordan Haçesona təqdim olunub. 12 000 000-cu müraciətin sahibi həmçinin “ASAN xidmət” tərəfindən təşəkkürnamə və simvolik hədiyyələrlə mükafatlandırılıb.
Əlavə edək ki, hazırda “ASAN xidmət” mərkəzlərində 10 dövlət qurumu, həmçinin özəl şirkət və müəssisələr tərəfindən ümumilikdə 250-ə yaxın xidmət göstərilir. Göstərilən xidmətlərdən Azərbaycan Respublikası vətəndaşları ilə yanaşı əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər də yararlana bilərlər.

“ASAN service” has received the 12 millionth application
The citizen of Commonwealth of the Bahamas and “ADA” University student, Jordan Hutcheson has been registered as a 12 millionth citizen-applicant at “ASAN service” center.
Jordan applied to “ASAN service” center for receiving the reference note on conviction rendered by the Ministry of Interior.
Should note, this reference is necessary for Jordan Hutcheson, who studies in Azerbaijan, at “ADA” University to travel to another foreign country.
Hence, according to the domestic law of many states, in such cases as getting permission to reside in that country, being engaged in labor activity, studying, a foreign citizen is required to deliver a reference note regarding the person, whether prosecuted or not in a country with a long term residentship.
The relevant reference has been presented to Jordan Hutcheson on October 20, at “ASAN service” center No.5, located in the city of Baku. Owner of the 12 millionth application has been awarded with a certificate of acknowledgment and certain symbolic gifts.
Additionally, currently there are approximately 250 services are being rendered in total by private companies and institutions, 10 state agencies within “ASAN service” centers. Besides the citizens of the Republic of Azerbaijan, as well as, foreigners and stateless persons, are able to avail the services.