“ASAN xidmət” brendi Madriddə diqqət mərkəzində
11-14 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti İspaniya Krallığının Madrid şəhərinə səfər edb. Məqsəd “GovTech 4 Impact World Congress 2025” adlı tədbirdə iştirak olub.
700-dən çox ziyarətçinin iştirak etdiyi tədbirdə 20-dan çox sessiya təşkil edilib.
Panel tədbiri zamanı Dövlət Agentliyinin sədr müavini “ASAN xidmət” və Dövlət Agentliyinin digər fəaliyyət istiqamətləri barədə xarici dövlət və özəl qurumların nümayəndələrinə geniş məlumat verib.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dövlət Xidmətləri Rəhbəri Məhəmməd bin Taliyah ilə ikitərəfli görüşdə 2022-ci ilin 28 noyabr tarixində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Hökuməti arasında hökumət təcrübələrinin mübadiləsi üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu"nun icrası çərçivəsində görülmüş işlər və gələcək layihələr haqqında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Madrid şəhərinin merinin müavini  Inmakulada Sanz Otero ilə keçirilən görüşdə tərəflər arasında dövlət xidmətləri sahəsində potensial əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Mümkün əməkdaşlıq sahələrinin müəyyən olunması istiqamətində əlaqələrin genişləndirilməsinə dair razılıq əldə edilib. Sonda xatirə hədiyyəsi təqdim olunub

“ASAN Service” Brand in the Spotlight in Madrid
A delegation from Azerbaijan, led by Jeyhun Salmanov, Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of Azerbaijan, participated in the “GovTech 4 Impact World Congress 2025,” held on May 11 to 14, 2025 in Madrid, the event focusing on government innovation and digital transformation.
The congress featured over 20 sessions and was attended by more than 700 participants.
During the event, the Azerbaijani delegation showcased the “ASAN Service”, highlighting its achievements in public service reform and citizen-oriented solutions, providing a platform for sharing best practices and fostering international cooperation in government innovation.
The bilateral meeting was held with Mohammed bin Taliyah, Head of the Civil Services of the United Arab Emirates, a comprehensive exchange of views took place regarding the ongoing initiatives and future projects related to the implementation of the "Memorandum of Understanding on Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United Arab Emirates on the Exchange of Government Experiences," which was signed on November 28, 2022. The discussions focused on strengthening cooperation, sharing best practices, and exploring new prospects for collaboration in public service and social innovations.
At the meeting with Deputy Mayor Inmaculada Sanz Otero of Madrid, discussions focused on potential cooperation opportunities in the field of public services. The parties agreed to strengthen their relationship and collaborate in identifying possible areas for joint initiatives. Concluding the meeting, a souvenir was presented as a gesture of goodwill.