“ASAN Könüllüləri” Təşkilatının “ASAN Məktub” sosial proqramı çərçivəsində “Bilik Karvanı” aksiyası başlayıb.
“ASAN Könüllüləri” Təşkilatının və “BRAVO” marketlər şəbəkəsinin birgə əməkdaşlığı ilə 15 Sentyabr - Bilik Gününə həsr olunan “Bilik Karvanı” aksiyası  çərçivəsində vətəndaşların dəstəyi ilə 6-14 yaş aralığında sosial qayğıya ehtiyacı olan uşaqların arzuları gerçəkləşdiriləcək.
21 avqust tarixinədək davam edəcək aksiyada vətəndaşlar “BRAVO” marketlər şəbəkəsinin “20 Yanvar” və “Koroğlu” filiallarında qurulmuş xüsusi guşələrə yaxınlaşmaqla məktublarla tanış ola və öhdəliyə götürə bilərlər.
​“Bilik Karvanı” layihəsi boyunca Azərbaycanın bir çox bölgəsində 300-dən çox uşağa məktəb çantası, ləvazimatları, kitablar və digər hədiyyələr təqdim olunacaq.
Xatırladaq ki, “ASAN Məktub” sosial proqramı çərçivəsində indiyədək 10000-dən çox uşağın arzusu reallaşdırılıb.

As part of the “ASAN Letter” social program implemented by the “ASAN Volunteers” organization, the “Knowledge Caravan” charity campaign has officially commenced.
Organized in partnership with the “ASAN Volunteers” organization and the “BRAVO” supermarket chain, and dedicated to the upcoming Knowledge Day on September 15, the “Knowledge Caravan” initiative aims to fulfill the wishes of children aged 6 to 14 in need of social support.
Throughout the campaign, which will run until August 21, citizens are invited to visit special booths set up at the “BRAVO” supermarket branches (located at “20 January” and “Koroghlu”). There, they can review children's letters and choose to fulfill their specific requests.
Within the framework of the “Knowledge Caravan” project, more than 300 children from various regions of Azerbaijan will receive school backpacks, educational supplies, books, and other gifts.
It is worth noting that to date, more than 10,000 children's wishes have been fulfilled through the “ASAN Letter” social program.