“ASAN xidmət” BMT nəşrində diqqət mərkəzində
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyası (UNESCAP) tərəfindən “Azərbaycanda dövlət xidmətlərində texnologiyalar və sosial innovasiyalar” adlı nəşr dərc olunub. Dövlət xidmətləri sahəsi üzrə icmal xarakteri daşıyan nəşr qurumun müvafiq istiqamətləri üzrə fəaliyyət göstərən bölməsi tərəfindən 2022–2026-cı illər üzrə Fəaliyyət Planının icrası çərçivəsində hazırlanıb.
Materialda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin dövlət xidmətlərində uğurla tətbiq etdiyi "ASAN xidmət" modeli, "ASAN xidmət indeksi”, "ASAN müraciət" informasiya sistemi, ASAN Viza sistemi, dövlət xidmətlərinin təşkilində tətbiq olunan süni intellekt əsaslı həllər, Mərkəzləşdirilmiş Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sistemi və digər texnoloji həllər barədə ətraflı məlumat verilir.
Diqqətə çatdırılır ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılmış “ASAN xidmət” modeli dövlət xidmətlərinin təşkili sahəsində şəffaf, çevik və vətəndaş məmnunluğuna əsaslanan idarəçiliyin müasir nümunəsi kimi son illər ərzində beynəlxalq miqyasda geniş nüfuz qazanıb.
“ASAN xidmət” modeli region ölkələri üçün nümunəvi yanaşma kimi qiymətləndirilir. Modelin uğurunu təmin edən əsas amillər kimi güclü siyasi iradə, mərkəzləşdirilmiş idarəetmə, davamlı innovasiya və ictimai əks əlaqə mexanizmləri göstərilir.
Eyni zamanda nəşrdə vurğulanır ki, “ASAN xidmət”in məqsədyönlü tətbiqi dövlət xidmətlərinin transformasiyası üçün yüksək potensiala malikdir və region ölkələri bu təcrübəni istifadə edərək dövlət xidmətləri sahəsində inklüziv, şəffaf və dayanıqlı idarəetmə sistemləri qura bilərlər.

The United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP) has published a report titled "Technology and Social Innovation in Public Services of Azerbaijan". This analytical review on public service delivery was prepared by the organization's specialized division as part of the implementation of its 2022–2026 Action Plan.
The publication provides a detailed overview of the "ASAN Service" model, which has been successfully implemented by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan. It also covers the "ASAN xidmət Index," (“ASAN Service Index”) the "ASAN müraciət" (“ASAN Application”) information system, the "ASAN Visa" system, AI-driven solutions applied in public service organization, the Centralized Electronic Document Management System, and other technological innovations.
The report notes that the "ASAN Service" model, established at the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, has gained broad international recognition in recent years as a contemporary benchmark for transparent and efficient governance in public service delivery, founded on the principle of citizen satisfaction.
The "ASAN Service" model is evaluated as a reference framework for countries in the region. Strong political will, centralized management, continuous innovation, and public feedback mechanisms are highlighted as the key drivers of the model's success.
The publication further emphasizes that the targeted application of the "ASAN Service" experience holds significant potential for transforming public service systems. By leveraging this experience, countries in the region can build inclusive, transparent, and sustainable public administration systems.