“ASAN xidmət” BMT-də növbəti dəfə təqdim olunub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Amerika Birləşmiş Ştatlarının Nyu York şəhərində, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) mənzil qərargahında “Qlobal Cənubda İdarəetmənin Gələcəyi üçün Bacarıq və Yeni Düşüncə Tərzlərinin Təşviqi” mövzusunda olan tədbirdə çıxışçı qismində iştirak edib. Sözügedən tədbir BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər Departamenti, Afrika Qiymətləndirmə Mexanizmi (APRM) və Afrika İctimai İdarəetmə və Menecment Assosiasiyasının (AAPAM) təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Əsas məqsəd müxtəlif dövlətləri təmsil edən qurumların qlobal səviyyədə dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində yeni bacarıqlar və düşüncə tərzlərinin təşviqinə yönəlmiş təşəbbüslərini önə çıxarmaq, Qlobal Cənub ölkələri arasında təcrübə mübadiləsini gücləndirmək olub. Eləcə də dövlət xidmətlərində bacarıq və düşüncə tərzlərinin inkişaf etdirilməsi vasitəsilə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) təşviqinə dəstək vermək  prioriet təşkil edib.
Tədbirdə “ASAN xidmət” təcrübəsi, Dövlət Agentliyinin digər fəaliyyət istiqamətləri, eləcə də müvafiq sahələr üzrə əldə olunan ən son nailiyyətlər iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Həmçinin cari ilin iyun ayında “ASAN xidmət”in BMT-nin və Afrika İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə Efiopiyada keçirilmiş “Dövlət Xidmətlərinin Göstərilməsində İnnovasiyalar” mövzusunda Afrika Regional Forumunun əsas nəticələri  diqqətə çatdırılıb.
Səfər çərçivəsində BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər Departamentinin bölmə rəhbəri ilə görüşdə ötən ilin noyabr ayında imzalanmış Töhfə Sazişinin icrası istiqamətində planlaşdırılan fəaliyyətlər müzakirə edilib.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) kabinet işləri nazirinin müavini ilə görüşdə Dövlət Agentliyi ilə BƏƏ-nin müvafiq qurumu arasında həyata keçirilən əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.

“ASAN Service” once again represented at the UN
The Head of the International Relations Department of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan participated as a speaker in an event titled “Advancing Skills and New Mindsets for Future Governance in the Global South” held at the United Nations (UN) Headquarters in New York, USA. The event was organized by the UN Department of Economic and Social Affairs (DESA), the African Peer Review Mechanism (APRM), and the African Association for Public Administration and Management (AAPAM).
The primary objective of the event was to highlight initiatives by institutions from various states aimed at promoting new skills and mindsets in public service delivery on a global scale, and to strengthen experience sharing among countries of the Global South. A priority task was also to facilitate the implementation of the Sustainable Development Goals (SDGs) through the development of skills and mindsets within public administration systems.
During the event, the “ASAN Service” model was presented to the participants, alongside information on other areas of activity of the State Agency and recent achievements in related fields.
Furthermore, key outcomes of the African Regional Forum on “Innovation in Public Service Delivery”, held in June of this year in Ethiopia and co-organized by the UN and the African Union, were presented.
Within the framework of the visit, a meeting was held with the Head of Division at the UN Department of Economic and Social Affairs to discuss activities planned under the Contribution Agreement signed last November.
Additionally, a meeting with the Deputy Minister of Cabinet Affairs of the United Arab Emirates (UAE) was held to discuss ongoing cooperation between the State Agency and the corresponding UAE government body.