Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 28 aprel tarixli 1349 nömrəli Fərmanına əsasən yaradılmış Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzi tərəfindən “Tikinti sahəsində qeyri-rəsmi əmək münasibətlərinin tənzimlənməsi ilə bağlı” tikinti şirkətlərində səyyar monitorinqlərin keçirilməsi davam etdirilir.
Dövlət orqanları tərəfindən tikinti şirkətləri ilə bağlı Mərkəzə daxil olan məlumatlar ilkin olaraq Analitik Monitorinq Sistemi vasitəsilə təhlil edilir və əsas yarandığı halda Mərkəzin Səyyar monitorinq qrupu tərəfindən tikinti obyektlərində səyyar monitorinqlər həyata keçirilir. Bir illik fəaliyyət dövründə keçirilmiş 58 monitorinq Bakı şəhərində çoxmənzilli yaşayış binalarının inşası ilə məşğul olan 105 hüquqi və fiziki şəxsi əhatə edib.
Monitorinqlər zamanı yoxlanılmış işçilərdən 723 şəxsin əmək və ya xidməti (mülki) müqavilə olmadan işlərin (xidmətlərin) yerinə yetirilməsinə cəlb edildiyi aşkarlanıb.
Monitorinqlər nəticəsində aşkar olunmuş faktlar üzrə müvafiq tədbirlərin görülməsi məqsədilə 27 hüquqi və fiziki şəxsə aid məlumatlar aidiyyəti üzrə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinə və 24 hüquqi və fiziki şəxsə aid məlumatlar isə aidiyyəti üzrə Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğuna yönləndirilib.
Əmək Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş qaydada əmək müqaviləsi (kontraktı) hüquqi qüvvəyə minmədən xeyli sayda (on nəfər və ondan çox olan) işçilərin hər hansı işlərin (xidmətlərin) yerinə yetirilməsinə cəlb edilməsi yeddi min manatdan on min manatadək miqdarda cərimə və ya iki ilədək müddətə islah işləri və ya iki ilədək müddətə azadlığın məhdudlaşdırılması və ya iki ilədək müddətə azadlıqdan məhrumetmə ilə cəzalandırılır.
Əmək Münasibətlərinin Monitorinqi Mərkəzi bildirir ki, əmək müqavilələri elektron formada rəsmiləşdirilməli, əmək bildirişləri sistemində müqavilə hüquqi qüvvəyə minmədən işçi tikinti ərazisində işə cəlb olunmamalıdır.
Qeyd edək ki, monitorinqlərin keçirilməsində məqsəd tikinti sahəsində vətəndaşların əmək hüquqlarının qorunması, sosial təminatlardan yararlanmasının təmin edilməsi və əmək münasibətlərinin rəsmiləşdirilməsinə nəzarətin gücləndirilməsindən ibarətdir.

Mobile monitorings by Labor Relations Monitoring Center have been continuing
The mobile monitorings at construction companies relating to “Regulation of unofficial labor relations in construction" conducted by the Center for Monitoring of Labor Relations of the State Agency for Public Service and Social Innovations established under the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No 1349 of April 28, 2017 have been continuing.
Information accepted regarding the construction companies by the state bodies are analyzed and in the case of necessity Mobile monitoring groups of the center implements mobile monitoring to the construction objects. During 1 year of operation, 58 mobile monitorings have been conducted by the Labor Relations Monitoring Center. Mobile Monitoring has covered 105 juridical and physical persons engaged in the construction of multifunctional residential buildings in Baku.
During the inspection period, it has been observed that 723 persons have been working contactless (without the service or property contract).
In order to take appropriate measures, facts revealed as a result of monitoring, the information about 27 legal and physical persons was directed to the Ministry of Labor and Social Protection of Population and 24 legal and physical persons, respectively, was directed to the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan.
The involvement of a number of employees (ten and more persons) in the any work (services) without the labor contract in the order envisaged by the Labor Code, will be punished by a fine of seven thousand to ten thousand manats or imprisonment for the term up to two years is expected.
Should note that, the purpose of the monitoring is to protect the labor rights of the citizens in the field of construction, ensure the enjoyment of social security and strengthen the control over the labor relations.