10 may 2018-ci il tarixi ölkəmizdə müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, görkəmli dövlət xadimi, xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümü kimi qeyd olunur.
Bu münasibətlə 10 may 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin kollektivi Fəxri Xiyabanda Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib.
Dövlət Agentliyinin əməkdaşları ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib və gül dəstələri qoyublar.

Staff of the State Agency visited the grave of the national leader Heydar Aliyev
May 10, 2018 is celebrated in our country as the 95th birthday anniversary of the architect and founder of the independent Azerbaijan, prominent statesman, and national leader of our people - Heydar Aliyev.
On this occasion, on May 10, 2018 the staff of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan commemorated Heydar Aliyev's memory in the Alley of Honor.
Employees of the State Agency visited the grave of national leader Heydar Aliyev and laid flowers to the mosque.