“ASAN xidmət” Monteneqro mətbuatında
Monteneqronun nüfuzlu CdM informasiya portalında “Dövlət idarəçiliyi çox geniş sahədir, optimallaşdırması zəruridir” adlı məqalədə Azərbaycan brendi “ASAN xidmət”dən bəhs olunub.
Monteneqronun Dövlət İdarəçiliyi naziri xanım Suzana Pribiloviç CdM informasiya portalına verdiyi müsahibəsində qeyd edib ki, Nazirlik elektron hökumət portalının təkmilləşməsi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirəcək, eləcə də Monteneqroda ən yaxşı dünya təcrübələrinə uyğun olan vahid məkan prinsipinin tətbiq olunması bu fəaliyyətə daxildir.
Suzana Pribiloviç “ASAN xidmət” təcrübəsinə də toxunub:
“Mən şadam ki, dövlət xidmətlərinin çatdırılması sahəsində biz Azərbaycan modelindən istifadə edəcəyik. Orada olarkən BMT tərəfindən tanınan və mükafata layiq görülmüş model ilə şəxsən tanış olmaq şansım da oldu. Bu sistemin xususiyyəti vətəndaşın hər şeydən üstün olduğunu vurğulamasıdır ki, bu da bizim nail olmaq istədiyimiz bir məqamdır”.
Xatırladaq ki, 4 – 5 iyul 2017-ci il tarixində Monteneqronun Dövlət İdarəçiliyi naziri Suzana Pribiloviçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasında səfərdə olub.
Səfərin əsas məqsədi dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində qabaqcıl təcrübə kimi “ASAN xidmət” modelinin Monteneqroda tətbiq edilməsi imkanları, qarşılıqlı əməkdaşlığın müzakirə edilməsi olub.
Səfər çərçivəsində Monteneqronun Dövlət İdarəçiliyi naziri xanım Suzana Pribiloviçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti “ASAN xidmət” mərkəzləri, Səyyar ASAN xidmətin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub.
4 dekabr 2017-ci il tarixində isə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və Monteneqronun Dövlət İdarəçiliyi Nazirliyi arasında Monteneqroda dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsinin təkmilləşdirilməsi məqsədini daşıyan  Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

"ASAN service" in media of Montenegro
Azerbaijani brand “ASAN service” was indicated at the article titled “Public administration is overabundant, it needs optimization” by at the prestigious news portal of Montenegro – CdM.
According to the interview given to CdM news portal, the minister of public administration of Montenegro Mrs. Suzana Pribilović announced that the ministry will continue its activities on e-Government portal upgrade, as well as its work on establishing a one stop shop in Montenegro in accordance with the best world practices.
Mrs. Suzana Pribilović, also, emphasized about the experience of “ASAN service”:
"I am particularly pleased that we will use the Azerbaijani model in providing public services, which I personally had the opportunity to see, which is recognized and awarded by the UN. This is the system where the citizen comes first, which is something we strive for”.
Should note, that on July 4 – 5, 2017 a delegation led by the minister of public administration of Montenegro Mrs. Suzana Pribilović paid a visit to the Republic of Azerbaijan.
The main purpose of the visit was the opportunity to apply the “ASAN service” model in Montenegro, as well as to discuss the mutual cooperation as a best practice in public services delivery.
During the visit, the delegation led by Mrs. Suzana Pribilović, the minister of public administration of Montenegro was acquainted with “ASAN service” centers and mobile “ASAN service”.
On December 4, 2017, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Public Administration of Montenegro signed a Memorandum of Understanding, which is aimed at improving the area of public services in Montenegro.