29-30 may 2018-ci il tarixində Estoniya Respublikasının paytaxtı Tallin şəhərində Estoniyanın Elektron İdarəçilik Akademiyasının təşkilatçılığı ilə beynəlxalq “Tallin E-hökumət 2018” adlı konfrans keçirilib.
“Rəqəmsal vətəndaşlar üçün idarəetmə”yə həsr olunan konfransda, müxtəlif ölkələrin elektron hökumət sahəsindəki strategiyaları, qabaqcıl təcrübələri, yeniliklər və qarşılaşıla biləcək problemlər və onların mümkün həlli yolları barəsində müzakirələr aparılıb.
Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi” publik hüquqi şəxs ilə Estoniyanın Elektron İdarəçilik Akademiyası arasında elektron hökumətin inkişafı sahəsində əməkdaşlığın yaradılması və inkişaf etdirilməsi məqsədilə Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memorandumun məqsədi tərəflər arasında elektron hökumətin inkişafı və dövlət xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsidir.
Eyni zamanda konfrans çərçivəsində “Azərbaycan və Estoniya təcrübələri: e-xidmətlər və e-şəxsiyyət" mövzusunda təşkil olunmuş sessiyada “ASAN - yeni nəsil dövlət xidmətləri: reaktiv xidmətlərdən proaktiv xidmətlərə, “one-stop shop”dan – “non-stop shop”a” adlı təqdimat edilib. Təqdimat zamanı “ASAN xidmət” təcrübəsindən və Elektron hökumət sistemindən geniş bəhs edilib, Dövlət Agentliyi tərəfindən elektron hökumət, e-xidmətlər sahəsində həyata keçirilən layihələr və görülmüş işlər ilə bağlı ətraflı məlumat verilib.

ASAN E-gov model at the “Tallinn E-government” 2018 conference
On May 29-30, 2018 organized by the Estonian E-Governance Academy, the “Tallinn E-Government 2018” conference was held in the capital of the Republic of Estonia –Tallinn.
At the conference dedicated to “Governance for Digital Citizens”, the e-government strategies, best practices, innovations and challenges faced by different countries and ways to solve them were discussed.
The Memorandum of Understanding was signed between the Electronic Government Development Center under the subordination of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Estonian E-Governance Academy for the development and development of e-government development.
The purpose of the Memorandum is to strengthen cooperation between the parties in the development of electronic government and digitalization of public services.
At the same time, within the conference "Azerbaijan and Estonia practices: e-services and e-identity", presentations named "ASAN - new generation public services: from jet services to proactive services", "one-stop shop" - "non-stop shop" were made. During the presentation, the “ASAN service” experience and the e-government system were widely discussed and detailed information was provided by the State Agency on e-government, e-services and the work done.